Beslishulp voor artsen bij euthanasieverzoeken van mensen met dementie
24 februari 2026
UNO Amsterdam heeft gisteren de Beslishulp Euthanasie & Dementie gepubliceerd. Met deze publicatie rondt UNO het DALT‑onderzoek (Dementia, Advance Directives, and Life Termination) af. De beslishulp biedt artsen praktische ondersteuning bij het beoordelen van euthanasieverzoeken van mensen met dementie op basis van een schriftelijke wilsverklaring.
Binnen het DALT‑onderzoek is vanuit juridisch, ethisch en medisch perspectief onderzocht hoe artsen omgaan met schriftelijke euthanasieverzoeken bij dementie. De nieuwe beslishulp vertaalt deze inzichten naar een overzichtelijk kader met verkennende vragen. In de praktijk kan besluitvorming bij dementie complex zijn, onder andere doordat communicatie met de patiënt in een latere fase beperkt kan raken en verschillende bronnen – zoals een schriftelijke verklaring, actuele uitingen en de input van naasten – zorgvuldig moeten worden afgewogen. De beslishulp ondersteunt artsen juist in dit proces van weging en reflectie, zonder dat zij voorschrijft welke beslissing uiteindelijk genomen moet worden.
Verenso is nauw betrokken geweest bij de ontwikkeling van de beslishulp. Tijdens een commentaarronde hebben leden actief meegelezen en input geleverd. Op basis hiervan is de beslishulp verder aangescherpt. Verenso onderschrijft dat de beslishulp een waardevol hulpmiddel is dat het professionele afwegingsproces van artsen versterkt.
De beslishulp is beschikbaar via: Beslishulp Euthanasie & Dementie - UNO Amsterdam