In memoriam Sytse Zuidema

Op 3 mei jl. vond de uitvaart van Sytse Zuidema plaats, die negen weken na een infauste diagnose is overleden. Wij verliezen in Sytse een slimme, humorvolle, zeer getalenteerde en succesvolle hoogleraar ouderengeneeskunde.
Sytse is in Nijmegen opgeleid tot wat destijds ‘verpleeghuisarts’ heette. Al tijdens zijn opleiding maakt hij zijn ambities op het gebied van onderzoek kenbaar en na zijn opleiding in 2003 ging hij werken in verpleeghuis Kalorama waar hij zijn werk als arts combineerde met een promotie-onderzoek namelijk de Waalbed-studie.
Voor het eerst in de wereld werden de aard en omvang van probleemgedrag bij mensen met een dementie wonende in verpleeghuizen beschreven. Dat daarbij ook veel rustgevende medicijnen, psychofarmaca, werden voorgeschreven bleek gelijk een politiek en maatschappelijk gevoelig onderwerp. In 2008 promoveerde Sytse en ik mocht zijn promotor zijn. Hij legde met dit onderzoek het fundament voor veel studies naar probleemgedrag en de behandeling daarvan met zowel psychofarmaca als met psychosociale interventies.
Na zijn promotie werd Sytse senior onderzoeker en onderzoeks-coördinator bij de vervolgopleiding van het Radboudumc. In 2011 ging hij naar Groningen, waar hij in het UMCG de ouderengeneeskunde universitair op de kaart heeft gezet en hoogleraar werd. Hij richtte het UNO UMCG op, realiseerde een coschap in de ouderengeneeskunde en ontwikkelde stevige onderzoekslijnen op het gebied van zorgtechnologie, ethiek, medicatieveiligheid en psychosociale innovaties. Hij was ook een tijd plaatsvervangend afdelingshoofd.
Sytse had nog zoveel plannen en verkeerde in de oogsttijd van zijn succes. Sytse laat een vrouw en twee kinderen achter. Zijn vrouw die naast bedrijfsarts, ook kunstenares is, heeft een prachtig schilderij van hem gemaakt dat een plek krijgt in het Academiegebouw. Ook is Sytse op 5 juni jl. door de ALV van Verenso benoemd tot erelid. Dat heeft hij meer dan verdiend gezien zijn een enorme inzet voor de Vereniging o.a. als lid van de Raad van Toezicht en voorzitter van de richtlijn probleemgedrag. We missen Sytse enorm.
Namens met Interfacultair Overleg Specialisme Ouderengeneeskunde
Raymond Koopmans
Emeritus Hoogleraar Ouderengeneeskunde